Makaleler » Blog » Bergamot Nedir? Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot Nedir? Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

 

 

Bergamot, güney İtalya'nın kıyı bölgelerinde yetişen küçük, armut biçimli bir narenciye meyvesidir. Esas olarak kabuklardan elde edilen Bergamot esansiyel yağı çok aromatiktir ve aromaterapi ve parfümeride yaygın olarak kullanılır. Kokusu, diğer turunçgil esansiyel yağlarından belirgin bir şekilde farklıdır ve nörotransmiterlerin çalışmasını etkileyen kaygıları azaltacak şekilde bileşikler içerdiği bulunmuştur. Aromaterapi üzerine yapılan araştırmalar, çeşitli uçucu yağların, bergamot da dahil olmak üzere stres, endişe, depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalarda, bergamot esans yağı ile yapılan aromaterapi tedavisinin anksiyeteyi ve diğer fiziksel ve psikolojik stres semptomlarını azalttığını göstermiştir.

Bergamot avantajları endişenizi azaltmanıza ve kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Bergamot'un Yağının Faydaları

 

Kötü Kokuyu Ortadan Kaldırır

 

Bu esansiyel yağ mükemmel bir deodoranttır. Bergamot yağının canlandırıcı aroması ve dezenfektan özellikleri vücut kokusuna neden olan mikropların büyümesini engeller. 

 

 

 

Cilt Bakımı

 

Araştırmalar , bergamot esans yağının da cildi genç tutmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bergamot yağının bu özelliği kozmetiklerde ve güzellik sabunları, kremler ve losyonlar gibi cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmasının sebebidir. Bergamottaki sicatrizant cilt üzerindeki yara izlerini ve diğer izleri iyileştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda pigmentlerin ve melanin dağılımını homojen hale getirerek, lekelerin giderilmesine yardımcı olur.  Bu esans yağı, etkilenen bölgelerde uzun süre belirgin izler bırakabilen sivilce çirkin etkilerini ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılır. 

 

 

Gevşetici ve Yatıştırıcı

 

Bergamot yağında bulunan flavonoidler de çok iyi gevşeticidir. Sinirleri yatıştırır, yüksek tansiyon , uykusuzluk ve depresyon gibi stres ile ilişkili rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olan sinir gerginliğini, kaygıyı ve stresi azaltır.  Ayrıca dopamin ve serotonin gibi vücuttaki bazı hormonların aktivitesini uyararak gevşeme ve sedasyon duygularını tetikleyebilirler. 

 

Düşük Kan Şekeri Seviyelerine Yardımcı Olur

 

Bergamot esansiyel yağı ayrıca hormonal salgıların uyarılmasına yardımcı olarak uygun metabolik hızların korunmasına yardımcı olur. Bu uyarıcı etki ayrıca sindirim suları, safra ve insülin salgılanmasını da arttırır. Bu sindirime , besin maddelerinin uygun şekilde emilmesine, şekerin özümsenmesine ve ayrışmasına ve bunun sonucunda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.

 

Enfeksiyonları Önler

 

İtalya Messina Üniversitesi, Sağlık Bilimleri ve İlaçlar Bölümü'nün yürüttüğü araştırmalar, bergamot esans yağının bazı bileşenlerinin doğada antibiyotik ve dezenfektan olduğunu öne sürüyor. 2007 yılında yapılan araştırmalara göre , bergamot esansiyel yağı, mikrop, virüs ve mantarların büyümesini önleme yeteneğine sahiptir. Düzenli olarak banyo suyunda veya sabunlarda kullanılıyorsa (cilt bakım sabunlarında zaten yaygın olarak kullanılır), cilt ve saç enfeksiyonlardan korunmaya devam eder ve parlak hale gelir. Aynı zamanda kolon, bağırsaklar, idrar yolları ve böbreklerdeki enfeksiyonları da tedavi eder.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler :  

 

Bergamot yağı güneş ışığından korunmalıdır, çünkü bergapten, bileşenlerinden biri güneş ışığına maruz kaldığında zehirli hale gelir. Bu nedenle yağ daima karanlık yerlerde karanlık şişelerde saklanmalıdır. Cilde uygulandıktan sonra, en azından cildinize emilinceye kadar güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

 


Kaynak

organicfacts

 

 

 


Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmıştır. Doktorun uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4